OSIGURANJE SVIH PLOVILA JE OBAVEZNO

UDRUŽENJE NACIONALNI BIRO OSIGURAVAČA CRNE GORE HARMONIZUJUĆI TRŽIŠTE OSIGURANJA IZAŠLO U SUSRET VELIKOM BROJU KORISNIKA
12/07/2010
Udruženje Nacionalni biro osiguravača Crne Gore na Međunarodnom okruglom stolu „Sprječavanje prevara u osiguranju“ u Zagrebu
12/04/2011
Prikaži sve

Bar 26.07.2010.

Udruženje Nacionalni Biro Osiguravača Crne Gore analiziralo je stanje u oblasti osiguranja plovila, a povodom funkcionisanja platforme zajedničkog djelovanja u pomorskom saobraćaju koje su potpisali predstavnici: Nacionalnog Biroa Osiguravača Crne Gore (NBOCG), Lučkih kapetanija Kotor i Bar, Uprave Pomorske sigurnosti i Ministrastva Pomorstva i Saobraćaja, u maju prošle godine.

 

 

Cilj dogovorenog zajedničkog djelovanja je unapredjenje sprovođenja obaveznog osiguranja na moru. Nacionalni Biro Osiguravača Crne Gore je analizom stanja uočio loš odziv potencijalnih osiguranika (u prvoj polovini 2010 ukupno izdato tacno 519 polisa osiguranja odgovornosti plovila), bez obzira što je Zakonom o obaveznom osiguranju u saobraćaju (sl.46/07),  utvrđena je obaveza osiguranja vlasnika plovnih objekata za štete pričinjene trećim licima.

U članu 37. ovog zakona jasno je definisano da svaki vlasnik odnosno ovlašteni korisnik plovnog objekta, koji je upisan u registar plovnih objekata, „dužan je da zaključi ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju upotrebom plovnog objekta pričini licima nanošenjem tjelesnih povreda, oštećenjem zdravlja i smrti.“

Boris Šaban, Izvršni direktor NBOCG, je ovim povodom saopštio:

„I ovom prilikom, zajedno sa svim relevantnim institucijama u čijoj je nadležnosti široka oblast nautike, upozoravamo sve vlasnike plovila da ih izbjegavanje obaveze osiguranja plovila može dovesti u vrlo nezavidan položaj, jer u slučaju izazivanja štete sa plovilom koje nije imalo zaključeno obavezno osiguranje odgovornost i obaveza naknade šteta pada na teret samog vlasnika plovila. Stoga je svaki vlasnik odnosno ovlašteni korisnik plovnog objekta, koji je upisan u registar plovnih objekata, dužan da zaključi ugovor o osiguranju od odgovornosti za štetu koju pričini upotrebom plovnog objekta. Iz tog razloga institucije potpisnice platforme zajedničkog djelovanja u oblasti plovnog saobraćaja, apeluju na sve građanje koji koriste ili planiraju da koriste plovilo tokom sezona i van njih da zaključe ili obnove osiguranje kod nekog od društava za osiguranje u Crnoj Gori.“

Ova odredba se odnosi i na vlasnike tj. ovlaštene držaoce inostranih plovila koji plove domaćim vodama. Upotreba plovnog objekta u pomorskom saobraćaju nije dozvoljena bez zaključenja ugovora o osiguranju.“ – zaključuje Šaban.